Posted on

Ako povzbudiť deti, aby čítali doma?

Dieta cita knihu doma

Rôzne výskumy nám dokazujú, že deti, ktoré radi čítajú a trávia viac času čítaním pre potešenie, majú lepšie zručnosti v čítaní a písaní, širšiu slovnú zásobu a väčšie všeobecné znalosti a porozumenie k iným kultúram. Ako ale docieliť, aby si dieťa otvorilo knižku aj doma a čítalo pre radosť, vo voľnom čase a nepreferovalo hru na tablete, či mobile? Tu je niekoľko tipov na podporu čítania u Vás doma:

Vytvorte si spoločne doma knižnicu, kde je oddelenie pre Vás rodičov a deti. Oddelenie kníh v slovenskom jazyku, oddelenie kníh v anglickom jazyku (iných jazykov).

Zaistite, aby vás vaše deti videli pri čítaní. Nezáleží na tom, či sú to noviny, recepty, romantický román, detektívka, poviedky, počítačová príručka, časopis – čokoľvek!

Pokračujte v čítaní spolu.

Spravte z čítania rituál „YOUR HOME IS A READING HOME“.

Rozprávajte sa o tom, čo ste prečítali.

Buďte dobrých poslucháčom, keď Vám dieťa číta.

Nabádajte deti, aby sa pripojili – požiadajte dieťa, aby Vám pri varení prečítalo recept alebo zoznamy televíznych programov, keď sledujete televíziu.

Dajte knihy alebo poukážky na knihy ako darčeky (a povzbudzujte ostatných, aby tak robili!)

Pravidelne navštevujte miestnu knižnicu a užite si čas výberom nových kníh.

Povzbudzujte deti, aby nosili knihu vždy, aby mohli čítať na cestách alebo vo voľných chvíľach – môžete to urobiť tiež!

Neprepadajte panike, ak vaše dieťa číta stále znova tú istú knihu – buďme úprimní, pravdepodobne sme to urobili už všetci!

Nabádajte svoje deti a ich priateľov, aby si navzájom vymieňali knihy. Toto ich povzbudí, aby hovorili a premýšľali o knihách, ktoré čítajú.