Posted on

Moja firma je príbeh.

Knihy sú pre mňa dôležité od malička. Moja rodina mi rada spomína historku z Vianoc, keď som si ako dvojročná našla knižku pod Vianočným stromčekom a celý večer vykrikovala od radosti, že som „dostala kniiižku”. V knihách žijú príbehy, naše životné príbehy, ktoré vedia spisovatelia zachytiť. Ten môj príbeh tiež začal knihou.

Keď som podrástla a cestovala po svete ako letuška, mojou záľubou bolo navštevovať rôzne kníhkupectvá. Najviac som obľubovala detské oddelenia, ktoré boli pestré a útulné. Myslím, že tam niekde za začal rodiť sen, založiť si vlastné kníhkupectvo s detskými knižkami, ktorý začal mať reálne základy pri vlastných deťoch. V roku 2011 som si založila malé online kníhkupectvo ReadAndLearn.eu s anglickými knižkami. Túžila som po tom, aby sa deti učili svetu rozumieť cez knihy, v jazyku, ktorému im bude svet rozumieť.
Ale, tak ako každý príbeh má svoje krízy a víťazstvá, do toho môjho prišla fatálna kríza. Zistila som, že knižky, ktoré som chcela ponúkať našim slovenským deťom – nevedia čítať.
Aby mohol príbeh pokračovať, vstúpil do neho Chris Jolly, zakladateľ spoločnosti Jolly Learning, ktorý pred dávnymi rokmi riešil ten istý problém ako ja, ale vo Veľkej Británii. Pomohla mu ho vyriešiť Sue Loyd, učiteľka, ktorá milovala knihy a mala túžbu naučiť ich deti čítať správne, s láskou a navždy. Našla k tomu správny kľúč … Jolly Phonics.
Kdekoľvek sa Jolly Phonics objavila v triedach, prinášala deťom úspech a radosť z učenia sa anglického jazyka, špeciálne čítania a písania na celom svete. Nebolo tomu inak ani na Slovensku. V septembri 2012 pán Jolly poskytol grant pre 30 vybraných škôl na Slovensku (školenie a výukový materiál), a tak sa Jolly Phonics začala učiť v prváckych a druháckych triedach. Táto skúsenosť priniesla veľmi dôležitý dôkaz o tom, že slovenské deti sú schopné stať sa plynulými čitateľmi v priebehu 1 roka a čítať knihy.
Tento úspech zaznamenalo aj Ministerstvo školstva SR a v novembri 2014 akreditovalo program kontinuálneho vzdelávania učiteľov anglického jazyka, aby sa mohli kvalitne vzdelávať ako učiť metódou Jolly Phonics. Do môjho príbehu tak začalo vstupovať veľa nádherných ľudí – učiteľov, rodičov a detí, ktorí sa tešia z učenia angličtiny.
Sen vlastniť obrovské kníhkupectvo sa mi nesplnil, ale načo je dobré mať krásny priestor s pestrými knižkami, ktoré nikto nečíta. Teším sa z momentov, keď prídem do triedy a vidím, ako deti s úsmevom otvoria anglickú knižku, čítajú a prežívajú príbeh.