Posted on

Učíme deti s porozumením

Učíte deti prvý rok Jolly Phonics?

Prebrali ste všetky sounds, deti Vám krásne čítajú slová ale chcete precvičovať viac slov a zlepšiť plynulosť čítania?

Rozmýšľate ako jednoducho zabezpečiť porozumienie?

Teraz keď Vaše detičky poznajú všetkých 42sounds, nemajú problém prečítať akékoľvek slovo je čas čítať a čítať a čítať. Deti už majú istotu v sounds a nastáva čas, kedy sami sa začnú pýtať „What´s that?“. Je to otázka, ktorá vo Vás iba potvrdí, že detičky sa už nezaoberajú čítaním, ale rozmýšľajú nad významom.

Pre vás nastáva otázka, ako im tento význam ponúknuť  hravou a efektívnou formou.

Zaoberať sa vysvetľovaním významu je zdĺhavé a často krát deti nepochopia pravý význam až nakoniec im slovíčko poviete v slovenčine. Čo je úplne v poriadku. Dôležité je, že dostajú význam a ich potreba je uspokojená.

Úžasné sú „Read and See“ books! Všetky deti ich milujú a čítajú si ich znova a znova… moje deti v súčasnosti vedia všetky naspamäť (čo je pozitívne a hovorí to o tom, že majú porozumenie k daným slovám, naopak hovorí to aj o tom, že potrebujú nové slová  :).

Druhá možnosť je pracne si vyrobiť kartičky so slovami a s obrázkami. Deti prečítajú dané slovo a následne hľadajú obrázok. Ja osobne nemám na také vyrábanie absolútne čas…

Preto ma veľmi potešil nový materiál„Jolly Phonics Picture Flashcards“!

Sú to úžasné obrázkové kartičky veľkosti A5, ktoré deťom pomáhajú nielen zlepšiť plynulosť čítania, ale po správnom prečítaní deti otočením kartičky zistia význam a overia si počet sounds, ktoré dané slovo má. Počeť sounds je znázornený počtom bodiek.

Ak Vaše detičky majú stále problém si zapamätať správny tvar písaného sound, využite „Picture Flashcards“ ako vzor pri písaní. Moje deti milujú písať s veľkými fixkami určenými na tabuľu. Vložte kartičku do priesvitného euroobalu a nechajte deti aby písali po líniách. Taktiež môže byť kartička ako vzor na písanie v sandbox. Ja som drahý sandbox vyriešila krabicou od topánok, ktorú som samozrejme ozdobila, na dno som dala čierny papier a vsypala múku. Teda v skutočnosti máme flour box :o)

Verím, že aj Vaše deti zažívajú kopec zábavy tak ako tie naše u ktorých je teraz hitom „Jolly Phonics Picture Flashcards“.

IMG_20160523_172525 IMG_20160601_173618IMG_20160601_174024IMG_20160523_173552