Posted on

Ako nám bolo na prvom októbrovom tréningu Jolly Phonics Modul 1

Ak rozmýľate nad tréningom, a neviete čo reálne čakať, v nasledujúcom  článku sa dozviete ako prebehol prvý  októbrový tréning Modul 1 

Kde to všetko začína

Tréning prebehol v pondelok 4.10.2021 v priestoroch Jolly Phonics v Pezinku na Kukučínovej ulici č.4. Tí, ktorí tu už boli, vedia, že na tejto adrese nájdete nielen výukové centrum, ale i Súkromnú Základnú Školu Jolly Homeschool, kde sa deti učia bilingualne v anglickom jazyku.  Hneď na bráne je veľká pútavá reklama, ktorá navedie účastníkov, že sú tu správne. Následne šípky pomáhajú trafiť do výukového centra, ktoré ponúka nielen školenia, ale aj workshopy, online prezentácie, či ukážkové hodiny. Pracovne ho voláme “malý domček”, ale nenechajte sa zmiasť názvom. Je plný inšpirácie, odhodlania, pracovného nadšenia a dobrej nálady. Je vidieť, ako tento priestor pohltí každého účastníka, ktorý sa na chvíľu stane malým dieťaťom. Prečo malým dieťaťom? Presne preto, lebo tréning je vedený prakticky. Účasníci na vlastnej koži skúšajú všetky sounds, počúvajú príbehy, skúšajú si blending, formation, identification sounds v slovách…. Možno sa práve pýtate, čo je blending, formation, identification… Sú to všetko veľmi dôležité časti každej jednej hodiny anglického jazyka učené formou Jolly Phonics. Sú to zručnosti, ktoré sa naučíte na našich trénigoch.

Ale poporiadku

Tréning viedla pani Viera Machálková, oficiálna trénerka Jolly Phonics. S úsmevom vítala každého účasníka. Zišlo sa nás desať. Medzi nami boli učitelia anglického jazyka na základných školách, čerstvá absolventka, študetka pracujúca na diplomovej práci, lektorky kurzov, ale i rodičia, ktorí chcú podporiť svoje vlastné deti. Veľmi rôznorodá skupina, ktorá napovedá, že Jolly Phonics je naozaj určená pre všetkých bez rozdielu, ktorých spája nadšenie pre učenie anglického jazyka. Po úvodnom zoznámení sme zistili, že všetkých nás na tréning priviedla osobná skúsenosť. Či už výsledky vlastných detí, alebo detí zo škôl, ktoré hovoria o efektivite výuky s metódou Jolly Phonics.

Cieľ programu 

Cieľ programu tréningov Jolly Phonics je naučenie metodiky učenia, čiže ako učiť, nie učenie sa anglického jazyka jednotlivých účastníkov. Ale za pravdu mi určite dá každý Jolly Phonics učiteľ, že táto metóda posunula nielen žiakov, ale i samotných učiteľov. Som si istá, že ste často pri vlastnom štúdiu počúvali: “To sa musíte naučiť iba naspamäť, tam nie sú pravidlá…”. Omyl. S prekvapením a úžasom na tréningu zisťujeme, že v metóde učenia Jolly Phonics je množstvo pravidiel, ktoré sa dajú aplikovať a netreba sa drilovať množsvo slovíčok naspamäť. S týmito pravidlami sa anglický jazyk stáva hrou, kde deti ako detektívovia hľadajú princípy a aplikujú ich bez toho, aby sa museli naspamäť drilovať množstvo slovíčok a fráz bez logiky. Na trénignu zažijete taký malý “aha moment”, kedy sa Vám pospájajú všetky pravidlá. Zrazu budete mat v rukách nástroj, ktorým dokážete učiť deti hravo, zábavne a bez zbytočného zaťažujúceho drilovania naspamäť.

Priebeh

P. Viera Machálková predstaví princípy fonetickej výuky anglického jazyka. Postupne si prakticky prechádzame prvé 3 skupiny sounds. Stále hovoríme o sounds, v skratke Vám priblížim, že vo fonetickej angličtine nehovoríme o písmenách, ale o sounds, čiže o tom, čo nám jednotlivé písmená (alebo tvary) hovoria. Čiže nie to ako sa píšu, ale ako sa vyslovujú. Skúsená lektorka odpovedá na množstvo otázok, ktoré vyvstanú počas kurzu, delí sa o nespočetné množstvo nápadov na aktivity, odporúča základné materiálne vybavenie na začiatok učenia a hlavne zdieľa osobné skúsenosti s výukou metódy Jolly Phonics. Jej nadšenie je nákazlivé, čo v tomto prípade je pozitívne slovo :o) Po kurze účastníci odchádzajú s praktickými znalosťami, s ktorými môžu okamžite začať učiť a sú pripravení na prvých 18 sounds, odporúčaných na 18 výukových hodín. 

Záver kurzu

Po skončení kurzu sa účastníci neponáhľajú. Je vidieť že sa cítili dobre, o čom hovoria aj ich inšpirujúce spätné väzby. Zostávajú a radia sa ohľadom základného materiálu, niektorí využívajú možnosť osobného odberu s nadšením, aby mohli hneď začať učiť.

Čo ďalej?

Čo ďalej po tréningu Jolly Phonics Modul 1? Jednoznačne začať učiť. Čím skôr, tým lepšie. Zavádzať do praxe všetko čo ste sa naučili na tréningu. Prvé hodiny budú výzva, ako všetko nové, ale všetci Jolly učitelia sú naše “STARS”. Vždy máte možnosť v prípade akýchkolvek otázok, nejastností, problémov nás kontaktovať, konzultovať, pýtať sa. Neváhajte. Sme tu pre Vás. 

A čo ďalej? Jednoznačne prihlásenie sa na následný tréning Modul 2 termíny nájdete TU, s ktorým Vás p.Machálková prevedie nasledujúcimi 4 skupinami sounds s “digraphs” Po absolvovaní Modulu 1 a Modul 2, budete pripravení na učenie počas prvého školského roka metódou Jolly Phonics.

Všetci sa lúčia v dobrej nálade so slovami, že sa vidíme čoskoro :o)

Ďakujeme, že ste tu s nami a rozširujete našu Jolly Phonics rodinu.